بهترین دمنوش های گیاهی برای بهبود تنگی نفس

بهترین دمنوش های گیاهی برای بهبود تنگی نفس

تنگی نفس نوعی اختلال در ریه است که نفس کشیدن را برای فرد بیمار سخت و دشوار می کند. تنگی نفس دلایل مختلفی دارد. بیماری های قلبی، بیماری های ریوی و آنفلوانزا از جمله دلایل تنگی نفس هستند. داروهای شیمیایی اگرچه بیماری های را درمان می کنند، اما عوارض جانبی زیادی نیز دارند. طبیعت برای هر دردی دوایی دارد، پس بهتر است از داروهای گیاهی برای درمان اینگونه بیماری ها استفاده شود. ما در این مقاله به بررسی دمنوش های گیاهی موثر در درمان تنگی تنفس پرداخته ایم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دمنوش نعناع

نعناع جزو گیاهانی است که برای درمان و تسکین اختلالات تنفسی استفاده می شود. نعناع را می توان به صورت دمنوش، شربت و یا استنشاقی برای درمان بیماری های تنفسی استفاده کرد. 

دمنوش آویشن

گیاه دارویی آویشن از زمان های دور برای درمان سرماخوردگی، سرفه و مشکلات تنفسی استفاده شده است. تهیه دمنوش آویشن بسیار آسان است. 2 قاشق آویشن را به یک لیوان آب جوش اضافه کرده و 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. برای خوش طعم کردن دموش می توان از عسل یا نبات استفاده کرد. 

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه برای باز کردن مجاری تنفسی استفاده می شود. دستور تهیه دمنوش بابونه مشابه دمنوش آویشن است. 

دمنوش پونه

دمنوش پونه درمانی طبیعی برای تنگی نفس و آسم است. دستور تهیه آن مانند چای می باشد. مقداری پونه خشک را درون قوری ریخته و به آن آب جوش اضافه کنید و مانند چای دم بگذارید.

دمنوش چلتوک برنج

این دمنوش برای درمان اختلالات تنفسی و آسم بسیار مناسب است. دستور تهیه آن به این صورت است که مقداری چلتوک برنج را درون آب جوش بریزید و بگذارید 5 دقیقه در شعله کم دم بکشد. 

دمنوش گلپر

دمنوش دیگری که برای تنگی نفس مفید است دمنوش گلپر می باشد. دستور تهیه آن نیز به این صورت است که یک قاشق گلپر را در یک لیوان آب جوش ریخته و بعد از گذشت 15 دقیقه میل کنید. 

دمنوش بومادران

دمنوش بومادران یکی از بهترین دمنوش ها برای درمان تنگی نفس و سرماخوردگی است. برای تخلیه سینوس ها از عفونت نیز می توان دمنوش آن را استنشاق کرد. دستور تهیه دمنوش بومادران به این صورت است که ابتدا یک قاشق کوچک بومادران خشک را در قوری ریخته و با یک لیوان آب جوش  بگذارید تا بیست دقیقه دور از شعله مستقیم دم بکشد. این دمنوش بسیار تلخ است. برای خوردن آن بهتر است با استفاده عسل یا نبات آن را شیرین کنید. 

گل پنیرک

از این گیاه برای درمان مشکلات تنفسی و سرفه استفاده می شود. نحوه تهیه آن به این صورت است که یک قاشق گل پنیرک را به یک لیوان آب سرد اضافه کرده و بعد از بیست دقیقه صاف کرده و بنوشید. دقت کنید که نباید این گیاه را بجوشانید. چرا که خاصیت آن با جوشیدن از بین می رود.