درمان خانگی گل مژه

درمان خانگی گل مژه

وقتی غده ی چربی پلک دچار عفونت شده و با درد و التهاب خودش را نشان دهد، در اصطلاح می گوییم فرد به گل مژه مبتلا شده است.

این مشکل بدون جراحی و با روش های خانگی قابل درمان است. اگر به تازگی دچار این مشکل شده اید، و به دنبال راه حلی برای درمان آن هستید، خواندن ادامه ی مقاله را از دست ندهید.

۱)استفاده از کمپرسور آب گرم : 

   یکی از مزایای قرار دادن کمپرس آب گرم ،  بهبود گردش خون در  منطقه ی آسیب دیده می باشد. استفاده از کمپرس، با تخلیه ی چرک در محل، درد و ورم را نیز کاهش می دهد. برای این منظور، فقط به یک دستمال تمیز و آب گرم احتیاج خواهید داشت.

   روش:   آب گرم را در کاسه ای ریخته و یک حوله ی تمیز را با آب آن خیس کنید. حالا کمپرس را روی چشمان خود قرار دهید و اجازه دهید بین ۵ تا ۷ دقیقه باقی بماند. بعد از ۳ تا ۴ بار انجام مداوم این کار، چرک خارج می شود.  با مالیدن کمپرس روی چرک، آن را کاملا تمیز کنید.


۲) درمان گیاهی گل مژه چشم با چای سبز: 

 چای سبز به واسطه ی خواص ضد التهابی که دارد، درد را کاهش می دهد و التهاب ناشی از گل مژه را درمان می کند. اسید تانیک، یکی دیگر از مواد مغذی موجود در چای سبز است که با جلوگیری از عفونت محل، از به وجود آمدن التهاب جلوگیری می کند.

مواد مورد نیاز :  

 برای درمان گل مژه و التهاب ناشی از آن، به ۱ فنجان آب گرم، همراه با ۱ عدد چای سبز کیسه ای احتیاج خواهید داشت.

روش:  چای کیسه ای را به مدت چند دقیقه داخل آب گرم قرار دهید. سپس آب اضافی آن را بگیرید. حالا چشمان خود را ببندید و آن را روی پلک خود در محل التهاب قرار دهید. اجازه دهید ۵ تا ۷ دقیقه روی پلکتان باقی بماند و در مرحله ی بعد آب ولرم شت و شو دهید. می توانید تا زمانی که درد و تورم به طور کامل از بین برود، از چای سبز استفاده کنید.

۳) درمان گل مژه  با گشنیز:  

  تخم گشنیز به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، ورم و قرمزی پوست  ناشی از گل مژه  را درمان می کند.

مواد مورد نیاز :

 برای درمان به یک فنجان آب و یک قاشق چای خوری تخم گشنیز، احتیاج خواهی داشت.

روش:   تخم گشنیز را درون یک ظرف پر از آب بریزید و اجازه دهید خوب بجوشد. بعد از این که ترکیبات داخل ظرف خنک شدند، ناحیه ی آسیب دیده را با آب گشنیز، شست و شو دهید. می توانید  روزانه ۲ تا ۳ بار و تا وقتی که گل مژه کامل از بین برود، از آب گشنیز استفاده کنید.

همچنین اگر گشنیز در دسترستان نبود، می توانید از جعفری استفاده کنید. گیاه جعفری با از بین بردن ناخالصی ها، به بهبود سریع تر مشکل کمک می کند. برای استفاده ار جعفری، آن را در یک ظرف ریخته و بجوشانید. بعد از خنک شدن، یک پارچه را به اب جعفری آغشته کرده و روی محل ملتهب قرار دهید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند. سپس بعد از گذشت این زمان شست و شو دهید. می توانید روزی یکبار و تا زمان بهبودی کامل، این کار را انجام دهید.

 ۴) درمان گل مژه با زردچوبه:    

در زردچوبه،  ماده ای به نام کرکیومین وجود دارد. این ماده در بهبود التهاب موثر است. به همین جهت، استفاده از آن در درمان گل مژه رایج است. زردچوبه علاوه بر کاهش التهاب، در درمان عفونت و درد موثر است. و برای کاهش علائم گل مژه استفاده می شود.

 

مواد مورد نیاز: 

 یک قاشق غذاخوری زردچوبه  را با ۲ فنجان آب ترکیب کنید. زردچوبه در درمان گل مژه کاربرد دارد.

روش:  بعد از ترکیب زردچوبه و آب، تا زمان جوشیدن آن را روی حرارت قرار دهید. وقتی خوب جوشید و نیمی از زردچوبه باقی ماند، آن را از روی شعله ی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود. حالا می توانید آن را روی محل آسیب دیده قرار دهید و بعد از گذشت چند دقیقه، با آب شست و شو دهید.

استفاده از این ترکیب، ۲ تا ۳ بار در روز مجاز است و نقش به سزایی در بهبود علائم دارد.