درمان نقرس با طب سنتی امکان پذیر است؟

درمان نقرس با طب سنتی امکان پذیر است؟


نقرس چیست؟

بیماری نقرس با افزایش مقدار اسید اوریک خون، مفاصل بدن را درگیر می کند. از علایم این بیماری می توان به تورم زانو، قوزک پا، آرنج، کمر و تورم انگشت دست و پا اشاره کرد.  

متاسفانه، در نوع شدید بیماری نقرس، تمام مفاصل بدن در زمانی کوتاه درگیر بیماری می شوند.   

هنگامی که  راجب اسید اوریک بالا صحبت می شود، اولین چیزی که به ذهن افراد خطور می کند بیماری نقرس است.     

 قصد داریم تا در این مقاله، به  چند روش مفید در درمان نقرس بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.


۱)سرکه سیب 

سرکه سیب با کاهش اسید اوریک، بدن را پاک می کند. همچنین  ثابت شده که این ماده علاوه بر خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدان موثری است و بدن قلیایی را متعادل می کند.

به منظور کاهش اسید اوریک خون و کنترل بیماری نقرس، یک قاشق چای خوری سرکه را در یک لیوان آب ریخته و بنوشید. برای اثر بیشتر لازم است روزی دو تا سه بار، این کار را انجام دهید. لازم به ذکر است که می توانید به مرور زمان سرکه ی بیشتری را در آب بریزید تا اثرش بیشتر شود.

لطفا از مصرف بیش از حد سرکه سیب خودداری کنید. چون این ماده با کاهش پتاسیم ، مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کند. همچنین نباید سرکه سیب را به صورت همزمان با داروهای ادرار آور مصرف کرد.


 

۲) کنترل و کاهش اسید اوریک با مصرف آبلیمو:      

 آبلیمو به دلیل داشتن ویتامین ث و قلیایی کردن محیط بدن، اسید اوریک موجود در خون را کاهش می دهد. برای این منظور، مقدار مناسبی از آبلیمو را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و میل کنید. فقط توجه داشته باشید که استفاده از آبلیمو زمانی موثر است که ناشتا میل شود.

لازم است تا این نوشیدنی را  به مدت ۱۴ روز متوالی میل کنید تا نتیجه ی خوبی را کسب کنید.

همچنین می توانید برای کاهش اسید اوریک، مکمل ویتامین سی میل کنید. البته بهتر است قبل از مصرف، با پزشک مشورت کنید.


 ۳) گیلاس:       

وجود ترکیبات شیمیایی و فلاونوئید ها در میوه هایی مانند گیلاس و تمشک، با کاهش اسید اوریک خون، از پیشرفت بیماری نقرس جلوگیری می کند.  برای این منظور می توان از میوه ی گیلاس یا آب آن استفاده کرد. اما این درمان باید ۴ هفته تداوم داشته باشد. چون در غیر این صورت نتیجه ی مورد نظر حاصل نمی شود.


۴) جوش شیرین:

   جوش شیرین، یکی دیگر از مواد موثر در کاهش میزان اسید اوریک است. این ماده، با قلیایی کردن محیط بدن و دفع اسید اوریک توسط کلیه ها، درد های بیماران مبتلا به نقرس را کاهش می دهد.


برای استفاده از جوش شیرین، نصف قاشق چای خوری از این ماده را با یک لیوان آب ترکیب کنید. خوب هم زنید تا جوش شیرین حل شود‌. این ترکیب را به مدت ۱۴ روز و روزی دوبار میل کنید. اجازه دهید بین دفعات مصرف، ۱۲ ساعت فاصله وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که مصرف جوش شیرین برای بیمارانی که فشار خون بالایی دارند، توصیه نمی شود. همچنین در مورد بیماران ۶۰ سال به بالا محدودیت وجود دارد. و بهتر است در روز یک فنجان از این ترکیب را بنوشند.

۵) روغن زیتون:

یکی دیگر از مواد موثر در کنترل بیماری نقرس، روغن زیتون می باشد. برای کنترل اسید اوریک خون، حضور ویتامین ها در بدن لازم است. در صورت مصرف روغن های گیاهی، چربی های ناسالم تولید می شوند. این چربی ها، ویتامین های بدن را هدف قرار داده و آن ها را نابود می کنند.

بهتر است مصرف روغن زیتون را جایگزین کره ها و روغن های گیاهی کنید.

لازم به ذکر است که انواع ویتامین ها مثل E و ترکیبات آنتی اکسیدانی، در این روغن وجود دارند.

۶) محصولات لبنی    

   مصرف لبنیاتی که چربی بالایی نداشته باشند، بیماری نقرس را کنترل می کنند. توصیه می شود که بیماران، روزانه یک تا سه فنجان شیر کم چرب بنوشند تا جذب اسید اوریک در خون کاهش یابد.