درمان گیاهی برای بی خوابی

درمان گیاهی برای بی خوابی

مشکل بی خوابی

بی خوابی مشکل شایعی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند و به دنبال راهی برای درمان این مشکل هستند. خواب مانند تنفس و خوردن در زندگی انسان ضروری است. بدون خواب مناسب، بدن به درستی عمل نمی کند و بی‌خوابی به شرایطی گفته می‌شود که شما مشکلی در به خواب رفتن یا در خواب ماندن دارید و به اصطلاح خواب راحتی ندارید و این اتفاق ممکن است که بر اثر عوامل مختلفی انجام شود. خوشبختانه برای این مشکل درمان های متعدد شیمیایی و طبیعی بسیاری ارائه شده است که به تنظیم یک برنامه‌ی خواب خوب و کیفیت خواب خوب منجبر می شود که ما در این مطلب سعی بر معرفی درمان های گیاهی برای مشکل بی خوابی داریم.

درمان های گیاهی برای بی خوابی

بابونه

مطالعات نشان داده می شود که کسانی که در طول روز بابونه مصرف می کنند خواب بسیار راحت تر و مطلوب تری نسبت به بقیه افراد دارند. بابونه به عنوان یک گیاه بسیار موثر برای برای کاهش اضطراب و درمان کم خوابی است که با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی و دارا بودن آنتی اکسیدان آپی ژنین که به گیرنده های مخصوصی در مغز متصل می شود که باعث کاهش اضطراب و ایجاد حالت خواب آلودگی می شود.


اسطوخودوس

اسطوخودوس درختچه های چوبی با عطر بسیار دلپذیر و غنچه های بنفش کوچک معطر که به عنوان یکی از آرامش بخش ترین و تسکین دهنده ترین روغن های گیاهی شناخته می شود و هزاران سال است که مردم از ترکیبات معطر موجود در اسطوخدوس برای داشتن خواب راحت و کاهش استرس و آرام کردن اعصاب استفاده می کنند. اسطوخودوس تاثیر بسزایی در داشتن خواب راحت برای کسانی که از مشکل اضطراب رنج می برند دارد.


آشواگاندا

آشواگاندا یک گیاه بومی هندی است که در خانواده گوجه فرنگی است و میوه ای کوچک، قرمز و کشمش مانند دارد. و از میوه برگ و ریشه این گیاه برای خواص دارویی استفاده می کنند که در طب سنتی جایگاه خاصی را دارد. این گیاه با تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس و کورتیزول در بدن و احساس آرامش روحی و جسمی باعث بهبود کیفیت خواب و برطرف کردن مشکلات بی خوابی می شود.


بهار نارنج

بهار نارنج یکی از گیاه های بسیار موثر برای درمان بی خوابی است که دمنوش این گیاه در بین ایرانیان و طب سنتی بسیار رواج دارد بهار نارنج گیاهی است که می تواند برای افرادی که به مشکل بی خوابی و افسردگی به صورت هم زمان مبتلا هستند، مناسب باشد. درواقع این گیاه بیشتر مناسب سوداوی مزاج ها است که مشکلات بی خوابی آن ها را برطرف می کند.
سنبل الطیب

یکی از گیاهان موثر در درمان بی خوابی سنبل الطبیب است که از گذشته تا کنون از این گیاه دارویی برای درمان بی خوابی و بهبود کیفیت سطح خواب استفاده می کنند. این گیاه با تاثیرات فوق العاده اش باید به صورت تازه و دمنوش قبل از خواب استفاده شود.


زغال اخته

زغال اخته، به شدت باعث کاهش سرگیجه، بیخوابی و اضطراب ناشی از آن می شود. این گیاه اثر آرام بخشی دارد و اعصاب های تحت فشار را آرام می کند همین باعث شده که از زغال اخته برای درمان بی خوابی و بهبود سطح کیفیت خواب استفاده شود.


به لیمو

دمنوش به لیمو یکی از بهترین وموثر ترین ترکیبات در کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب است که با اضافه کردن نعنا به این دمنوش باعث پاکسازی مجاری تنفسی می شود که همه این ها به داشتن خوابی راحت و بهتر کمک شایانی می کند.