راه‌های رفع خارش ناشی از حشره گزیدگی

راه‌های رفع خارش ناشی از حشره گزیدگی


حشره گزیدگی

شاید برای شما هم پیش آمده که بعد از بیدار شدن از خواب با این صحنه روبرو شده‌اید که در چندین نقطه بدنتان احساس خارش و قرمزی می‌کنید.در بسیاری از موارد شما دچار حشره گزیدگی شده‌اید . گزش و نیش حشرات در مواقعی انجام‌ می‌شود که یک حشره برای تغذیه یا برای دفاع از خود از طریق مکانیسم‌های دفاعی خود فردی را نیش می‌زند. بعضی از حشرات بعد از نیش زدن، اقدام به تزریق اسید فرمیک می‌کنند که می‌تواند منجر به واکنش فوری پوستی که معمولاً قرمزی و تورم در ناحیه گزیده شده است بشود و در بعضی از افراد  که به گزیدگی حساسیت دارند، باعث واکنش آلرژیک شدیدی بشود. در اولن اقدام پس از گزیدگی شما باید سعی در تشخیص حشره‌ایی که شما را گزیده کنید زیرا جای نیش بعضی از حشرات می‌تواند بسیار دردناک و خطرناک باشد. اما و به‌دلیل تشخیص داده نشدن نوع حشره، ممکن است زمان از دست رفته و جان ما در معرض خطر قرار گیرد همانند حشراتی چون مالاریا یا زنبور سرخ و زنبور آتشین و... که گزیدگی از آن‌ها بسیار دردناک و خطرناک است .علائم گزیدگی

۱_ خارش درد یا سوزش

۲_ تورم یا تاول

۳_ خستگی و بی‌قراری

۴_ تب

۵_ سردرد و ناراحتی‌های عمومی

۶_ تورم گلو

 

راه‌های رفع خارش ناشی از حشره‌ گزیدگی


پودر زردچوبه

زردچوبه دارای خواص آنتی‌ باکتریال و ضد التهابی است و هنگامی که شما گزیده می‌شوید پوست واکنش نشان داده و التهاب می.کند و دچاد خارش می‌شود که با استفاده از پودر زردچوبه به صورت موضعی بر روی گزیدگی خارش و تورم حاصل از گزیدگی را کم کرد.


یخ

بهترین روش برای کم کردن و از بین بردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات مطمئنا یخ است. هنگام گزیدگی یک قالب یخ کوچک و یا یک کمپرس یخ را بر روی محل گزیده شده بگذراید پس از مدتی تورم و خارش ناشی از گزیدگی از بین می‌رود.


آنتی‌هیستامین

اگر خارش و تورم ناشی از گزیدگی پس از مدت طولانی برطرف نشد و شما را به سطوح آورده است بهترین‌راه استفاده از دارو‌های ضد اارژی بدون نسخه پزشک همچون آنتی هیستامین است که به طور مؤثری موجب تسکین خارش و التهاب خواهند شد.

جوش شیرین

یکی از درمان‌های خانگی موثر در درمان خارش حاصل از گزیدگی جوش شیرین است  برای این کار کمی جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید و یک خمیر از آن  ایجاد کنید و بر روی محل گزش قرار دهید پس از مدتی خارش را تسکین می‌دهد و اگر تعداد نیش‌ها زیاد است، می‌توانید از میزان کافی جوش شیرین در آب وان استفاده کنید.


آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یک بی حس کننده طبیعی است و هنگامی که مورد گزش قرار گرفتید می‌توانید با قرار دادن ژل درون برگ آلئو ورا به صورت موضعی بر روی ناحیه گزیده شده به کاهش درد و خارش کمک بسیاری کنید.


سیر

سیر یک درمان طبیعی برای نیش پشه محسوب می شود که به کاهش تورم و خارش کمک می کند و از نیش خوردن نیز پیشگیری می کند. اگر مورد گزش حشرات قرار گرفتید می توانید سیر له شده را به صورت مستقیم روی محل نیش قرار دهید. اجازه دهید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس موضع را با آب شستشو دهید تا شاهد معجزه این گیاه باشید.


Drag to outliner or Upload
Close